College Basketball Transfer Waiver Tracker for 2020-21

I’ve put together Stadium’s College Basketball Transfer Waiver Tracker, where you can see who has already been granted a waiver from the NCAA, who is still waiting for a decision and who has been denied a waiver.

I have also noted run-off waivers where we know it to be the case. The school listed in BOLD indicates a player’s new team. The class given for each player is what they were listed as during the 2019-20 season.

Approved Waivers 

AAC
David DeJulius
6-0, 190, G, Soph., Michigan – CINCINNATI

Reggie Chaney
6-8, 220, F, Soph., Arkansas – HOUSTON (run-off)

Landers Nolley II
6-7, 230, F, RS Fr., Virginia Tech – MEMPHIS

Luke Anderson
6-8, 215, F, Fr., Iowa State – USF

Prince Oduro
6-8, 250, F, Soph., Mississippi State – USF (run-off)

Russel Tchewa
7-0, 260, C, Fr., Texas Tech – USF (run-off)

Kevin Cross
6-8, 240, F, Fr., Nebraska – TULANE (run-off)

Jaylen Forbes
6-4, 185, G, Fr., Alabama – TULANE (run-off)

Oton Jankovic
6-9, 220, F, Fr., Vanderbilt – TULANE

Gabe Watson
6-2, 190, G, Soph., Southern Mississippi – TULANE (run-off)

Rey Idowu
6-9, 240, F, Soph., Illinois State – TULSA

 

ACC
Rodney Howard
6-11, 245, C, Fr., Georgia – GEORGIA TECH

Kyle Sturdivant
6-3, 200, G, Fr., USC – GEORGIA TECH

Alan Griffin
6-5, 195, G, Soph., Illinois – SYRACUSE

Isaiah Wilkins
6-3, 220, G, Soph., Virginia Tech – WAKE FOREST

Daivien Williamson
6-2, 165, G, Soph., East Tennessee State – WAKE FOREST

AMERICA EAST
Fofo Adetogun
6-1, 190, G, Fr., UMKC – MAINE

Tykei Greene
6-4, 205, G, Soph., Manhattan – STONY BROOK

Darion Jordan-Thomas
6-7, 215, F, Fr., Wagner – UMASS LOWELL

Charlie Russell Jr.
6-7, 190, F, Fr., Tulane – UMASS LOWELL

ASUN
Sam DeVault
6-10, 220, F, Fr., Austin Peay – BELLARMINE

Franco Miller
6-3, 200, G, Fr., Ole Miss – FLORIDA GULF COAST (run-off)

Dontarius James
6-7, 230, F, Soph., Xavier – JACKSONVILLE (run-off)

Alonde LeGrand
6-7, 205, F, Soph., Detroit Mercy – NORTH FLORIDA (run-off)

Chase Johnston
6-3, 180, G, Fr., Purdue Fort Wayne – STETSON

A-10
James Bishop
6-2, 190, G, Fr., LSU – GEORGE WASHINGTON

Anthony Roberts
6-4, 190, G, Soph., Kent State – ST. BONAVENTURE

Dahmir Bishop
6-5, 180, G, Fr., Xavier – SAINT JOSEPH’S

Noah Fernandes
5-11, 175, G, Fr., Wichita State – UMASS

Jalen Carey
6-3, 185, G, Soph., Syracuse – URI

Malik Martin
6-6, 210, G, Soph., Charlotte – URI

Makhel Mitchell
6-10, 235, F, Fr., Maryland – URI

Makhi Mitchell
6-10, 235, F, Fr., Maryland – URI

Levi Stockard III
6-8, 240, F, Jr., Kansas State – VCU

BIG EAST
D.J. Carton
6-2, 190, PG, Fr., Ohio State – MARQUETTE

Tyrese Martin
6-6, 205, G, Soph., URI – UCONN

BIG SKY
Cameron Parker
6-3, 175, PG, Soph., Sacred Heart – MONTANA (run-off)

Daylen Kountz
6-4, 185, G, Soph., Colorado – NORTHERN COLORADO (run-off)

Elijah Hardy
6-2, 170, G, Soph., Washington – PORTLAND STATE (run-off)

Monty Scott
6-5, 185, G, Jr., Temple – PORTLAND STATE

Khalid Thomas
6-9, 210, F, Jr., Arizona State – PORTLAND STATE (run-off)

Zach Chappell
6-3, 175, G, Soph., San Jose State – SACRAMENTO STATE

Tevian Jones
6-7, 205, F, Soph., Illinois – SOUTHERN UTAH (run-off)

Aanen Moody
6-3, 175, G, Soph., North Dakota – SOUTHERN UTAH (run-off)

David Nzekwesi
6-9, 240, F, Soph., Denver – WEBER STATE (run-off)

Tavian Percy
6-5, 205, G, Soph., New Mexico – WEBER STATE (run-off)

Seikou Sisoho Jawara
6-3, 195, G, Fr., Loyola Marymount – WEBER STATE (run-off)

BIG SOUTH
Zac Watson
6-7, 210, F, Soph., UC Riverside – LONGWOOD (run-off)

BIG TEN
Liam Robbins
7-0, 240, C, Soph., Drake – MINNESOTA

Trey McGowens
6-4, 190, G, Soph., Pittsburgh – NEBRASKA

BIG 12
Tyler Harris
5-9, 150, G, Soph., Memphis – IOWA STATE

Kaosi Ezeagu
6-10, 245, C, Soph., UTEP – KANSAS STATE

Bryce Williams
6-2, 180, G, Jr., Ole Miss – OKLAHOMA STATE (run-off)

Charles O’Bannon Jr.
6-6, 220, SG, Soph., USC – TCU (run-off)

Jamarius Burton
6-4, 200, G, Soph., Wichita State – TEXAS TECH

BIG WEST
Shaun Williams
6-3, 170, G, Soph., Kansas State – CAL STATE BAKERSFIELD

Noel Coleman
6-1, 175, G, Fr., San Diego – HAWAII (run-off)

James Jean-Marie
6-7, 225, F, Jr., San Diego – HAWAII (run-off)

Raymond Hawkins
6-9, 230, F, Fr., Alabama – LONG BEACH STATE (run-off)

Flynn Cameron
6-3, 200, G, Soph., DePaul – UC RIVERSIDE

CAA
Jalen Hodge
6-1, 180, G, Soph., Louisiana Monroe – JAMES MADISON (run-off)

Joel Mensah
6-10, 210, F, Soph., San Diego State – JAMES MADISON (run-off)

Vado Morse
6-0, 165, G, Soph., Mount St. Mary’s – JAMES MADISON (run-off)

Chris Doherty
6-8, 235, PF, Soph., Notre Dame – NORTHEASTERN

Curtis Holland III
6-2, 225, G, Soph., High Point – TOWSON

Zane Martin
6-4, 205, G, Jr., New Mexico – TOWSON

Ian Steere
6-9, 260, F, Soph., St. John’s – UNCW (run-off)

C-USA
Marvin Cannon
6-5, 175, G, Jr., Washington State – CHARLOTTE (run-off, but will sit)

Bryan Greenlee
6-0, 190, G, Fr, Minnesota – FAU

Elias King
6-8, 205, F, Fr., Mississippi State – MIDDLE TENNESSEE (run-off)

Dontrell Shuler
6-2, 180, G, Soph., Charleston Southern – MIDDLE TENNESSEE (run-off)

Austin Trice
6-8, 240, F, Jr., Kansas State – OLD DOMINION (one-time exception)

Riley Abercrombie
6-9, 210, F, Fr., Boise State – RICE

Tyler Morman
6-9, 225, F, Jr., Wyoming – SOUTHERN MISSISSIPPI

Trey Jemison
7-0, 255, C, Soph., Clemson – UAB

Jamal Bieniemy
6-5, 190, G, Soph., Oklahoma – UTEP

Kristian Sjolund
6-8, 215, F, Soph., Georgia Tech – UTEP

Cedrick Alley Jr.
6-6, 225, F, RS Soph., Houston – UTSA (run-off)

Eric Parrish
6-6, 190, SG, Jr., Nevada – UTSA

Luke Frampton
6-5, 200, G, Soph., Davidson – WESTERN KENTUCKY

HORIZON LEAGUE

Matt Johnson
6-4, 180, G, Jr., St. Bonaventure – DETROIT MERCY

Maurice Commander
6-0, 170, G, Soph., Chattanooga – UIC

Zion Griffin
6-6, 220, F, Soph., Iowa State – UIC

Teyvion Kirk
6-4, 185, G, RS Jr., Colorado State – UIC

MAAC
Jason Douglas-Stanley
6-2, 190, G, Soph., George Mason – MANHATTAN

Anthony Nelson
6-4, 205, G, Soph., Seton Hall – MANHATTAN

MAC
Reggie Jones
6-7, 210, G, Jr., Tulsa – BALL STATE (run-off)

Axel Okongo
7-0, 240, F, Jr., Missouri – EASTERN MICHIGAN

Anthony Crump
6-8, 200, F, Fr., Middle Tennessee – NORTHERN ILLINOIS (run-off)

MEAC
Chereef Knox
6-5, 210, G, Fr., Saint Joseph’s – COPPIN STATE

Zach Kent
6-11, 235, PF, RS Soph., Tennessee – DELAWARE STATE

Mustafa Lawrence
6-1, 180, G, Jr., Fresno State – NORFOLK STATE (run-off)

MISSOURI VALLEY
Sean East
6-3, 185, G, Fr., UMass – BRADLEY (run-off)

Darnell Brodie
6-10, 265, C, Soph., Seton Hall – DRAKE

MOUNTAIN WEST
Grant Sherfield
6-3, 195, G, Fr., Wichita State – NEVADA

Jeremiah Francis
6-0, 210, G, Fr., North Carolina – NEW MEXICO

Caleb Grill
6-3, 195, G, Fr., Iowa State – UNLV

NORTHEAST CONFERENCE
Melo Eggleston
6-8, 200, F, Soph., Arkansas State – BRYANT

Peter Kiss
6-5, 200, G, Jr., Rutgers – BRYANT (run-off)

Luke Sutherland
6-7, 200, F, Fr., Siena – BRYANT (run-off)

Chimezie Offurum
6-6, 220, F, Soph., George Washington – MOUNT ST. MARY’S (run-off)

OVC

Corbin Merritt
6-9, 245, F, Soph., Oklahoma – AUSTIN PEAY

Michael Peake
6-8, 220, F, Fr., Georgia – AUSTIN PEAY

Brandon Knapper
6-0, 185, G, Soph., West Virginia – EASTERN KENTUCKY (run-off)

Cooper Robb
6-1, 190, G, Soph., Charlotte – EASTERN KENTUCKY

Brandon Huffman
6-10, 255, C, Jr., North Carolina – JACKSONVILLE STATE

Amanze Ngumezi
6-9, 235, F, Soph., Georgia – JACKSONVILLE STATE (run-off)

Skyelar Potter
6-3, 200, G, Soph., Wright State – MOREHEAD STATE (run-off)

Jaylen Sebree
6-7, 190, F, Soph., Florida Atlantic – MOREHEAD STATE (run-off)

Sidney Wilson
6-7, 180, F, Soph., UConn – SIUE

Josh Linder
6-8, 210, F, Jr., Georgia State – TENNESSEE STATE

PAC-12
James Akinjo
6-1, 185, PG, Soph., Georgetown – ARIZONA

Holland Woods
6-1, 180, G, Jr., Portland State – ARIZONA STATE

Johnny Juzang
6-6, 215, G, Fr., Kentucky – UCLA

SEC
Colin Castleton
6-11, 235, C, Soph., Michigan – FLORIDA

Olivier Sarr
7-0, 255, C, Jr., Wake Forest – KENTUCKY (still needs to be approved by SEC)

Bryan Penn-Johnson
7-0, 245, C, Fr., Washington – LSU

Javian Davis-Fleming
6-9, 240, F, RS Fr., Alabama – MISSISSIPPI STATE

SOCON
Mark Tikhonenko
6-10, 240, F, Soph., Sam Houston State – CHATTANOOGA

Ty Brewer
6-7, 210, F, Soph., Southeastern Louisiana – ETSU

Quinn Richey
6-5, 195, G, Fr., James Madison – SAMFORD

Hayden Koval
7-0, 220, C, Soph., Central Arkansas – UNCG

B.J. Mack
6-8, 250, F, Fr., USF – WOFFORD

SOUTHLAND
KeyShawn Feazell
6-8, 225, F, Jr., Mississippi State – MCNEESE STATE

Elijah Ifejeh
6-7, 240, F, Jr., Louisiana Monroe – SOUTHEASTERN LOUISIANA (run-off)

Shawn Williams
6-1, 175, G, Jr., New Mexico State – NICHOLLS STATE (run-off)

Nigel Hawkins
6-4, 200, G, Soph., UTEP – STEPHEN F. AUSTIN (run-off)

SUMMIT
Hidde Roessink
6-10, 220, F, Fr., Oklahoma State – UMKC (run-off)

Caleb Nero
6-2, 180, G, Soph., Weber State – NORTH DAKOTA (run-off)

Charlie Easley
6-2, 190, G, Fr., Nebraska – SOUTH DAKOTA STATE

Tamell Pearson
6-10, 225, F, Soph., UAB – WESTERN ILLINOIS (run-off)

SUN BELT

DeShawn Thomas
6-9, 250, C, Jr., LSU – COASTAL CAROLINA

Kaden Archie
6-6, 210, G, Soph., UTEP – GEORGIA SOUTHERN (run-off)

Prince Gillam Toyambi
6-7, 225, F, Fr., Cincinnati – GEORGIA SOUTHERN (run-off)

Andrei Savrasov
6-7, 225, F, Fr., Texas Tech – GEORGIA SOUTHERN (run-off)

Ryan Boyce
6-4, 191, G, RS Fr., Memphis – GEORGIA STATE

Koreem Ozier
6-1, 180, G, Soph., Sacred Heart – LOUISIANA MONROE (run-off)

Michael Flowers
6-1, 195, G, Jr., Western Michigan – SOUTH ALABAMA

SWAC
Brian Thomas
6-9, 255, F, Jr., Florida Gulf Coast – GRAMBLING STATE (run-off)

Zeke Quinlan
6-8, 220, F, Soph., Montana State – JACKSON STATE

Calvin Temple
6-0, 170, G, Fr., Louisiana – JACKSON STATE

Jeremiah Gambrell Jr.
6-2, 180, G, Fr., Western Kentucky – PRAIRIE VIEW A&M

Boe Nguidjol
6-8, 225, F, Soph., Detroit Mercy – PRAIRIE VIEW A&M

Andre Allen
6-9, 210, F, Jr., Arizona State – SOUTHERN

Andre Toure
6-8, 200, F, Soph., Howard – SOUTHERN

Tirus Smith
6-8, 230, F, Jr., Louisiana – MISSISSIPPI VALLEY STATE

WAC
Russell Barlow
6-10, 235, C, Soph., TCU – CAL BAPTIST

Jermaine Miranda
6-4, 190, G, Fr., Hofstra – CAL BAPTIST

Asbjorn Midtgaard
7-0, 265, C, Jr., Wichita State – GRAND CANYON

Sean Miller-Moore
6-5, 200, G, Jr., Oregon State – GRAND CANYON

Donnie Tillman
6-7, 225, F, Jr., UNLV – NEW MEXICO STATE (run-off)

Jordan Brinson
6-2, 175, G, Fr., UAB – UTAH VALLEY (run-off)

Tim Fuller
6-9, 235, F, Fr., Weber State – UTAH VALLEY (run-off)

Colby Leifson
6-4, 190, G, Soph., BYU – UTAH VALLEY (run-off)

WCC
Jervay Green
6-3, 210, G, Jr., Nebraska – PACIFIC

Nigel Shadd
6-9, 250, F, RS Soph., Kansas State – PACIFIC (run-off)

Ben Pyle
6-7, 195, F, Soph., Western Illinois – SAN DIEGO

Julian Rishwain
6-5, 190, G, Fr., Boston College – SAN FRANCISCO (run-off)


Pending

AAC
DeAndre Williams
6-9, 190, F, Soph., Evansville – MEMPHIS

Yor Anei
6-10, 235, C, Soph., Oklahoma State – SMU

Khalif Battle
6-5, 175 G, Fr., Butler — TEMPLE

CJ Walker
6-8, 200, F, Fr., Oregon – UCF

AMERICA EAST
Tyler Bertram
6-3, 180, G, Fr., Charlotte – BINGHAMTON

Christian Hinckson
6-7, 210, F, Soph., Manhattan – BINGHAMTON

Jakub Dombek
6-11, 190, F, Fr., Colorado – HARTFORD

Antwuan Butler
6-0, 195, G, Soph., Austin Peay – NJIT

Jacob Boonyasith
6-3, 215, G, Soph., American – UMBC

ASUN
Nate Springs
6-10, 205, F, Fr., Ohio – KENNESAW STATE

BIG EAST
Javon Freeman-Liberty
6-3, 175, G, Soph., Valparaiso – DEPAUL

Brycen Goodine
6-3, 185, G, Fr., Syracuse – PROVIDENCE

Ben Stanley
6-6, 225, F, Soph., Hampton – XAVIER

BIG SOUTH

Khavon Moore
6-8, 220, SF, Soph., Clemson – USC UPSTATE

BIG TEN
Jairus Hamilton
6-8, 235, F, Soph., Boston College – MARYLAND

Chaundee Brown Jr.
6-5, 220, G, Jr., Wake Forest – MICHIGAN

Both Gach
6-6, 185, G, Soph., Utah – MINNESOTA

BIG 12
Umoja Gibson
6-1, 170, G, Soph., North Texas – OKLAHOMA

Elijah Harkless
6-4, 195, G, Soph., Cal State Northridge – OKLAHOMA

Mac McClung
6-2, 185, G, Soph., Georgetown – TEXAS TECH

BIG WEST

Tray Maddox Jr.
6-5, 200, G, Soph., Oakland – CAL STATE FULLERTON

Vante Hendrix
6-5, 195, G, RS Soph., New Mexico – CAL STATE NORTHRIDGE

TJ Starks
6-2, 195, G, Jr., Texas A&M – CAL STATE NORTHRIDGE

Isaiah Washington
6-1, 195, G, Jr., Iona – LONG BEACH STATE

CAA
Anthony Ochefu
6-8, 245, F, Jr., Stony Brook – DELAWARE

Logan Curtis
6-3, 195, G, Fr., East Carolina – DELAWARE

TJ Taylor
6-6, 200, G, Soph., Wyoming – JAMES MADISON

C-USA
Jared Jones
6-10, 240, F, Fr., Northwestern – MIDDLE TENNESSEE

Travis Evee
6-0, 165, G, Fr., VMI – RICE

Christian Agnew
6-2, 190, G, Soph., North Alabama – UTEP

HORIZON LEAGUE

Noah Waterman
6-11, 200, F, Fr., Niagara – DETROIT MERCY

Zion Young
6-4, 190, G, Soph., Western Illinois – OAKLAND

Jalon Pipkins
6-4, 180, G, Jr., Loyola Chicago – PURDUE FORT WAYNE

MAAC
Jake Wojcik
6-4, 190, G, Soph., Richmond – FAIRFIELD

Dwight Murray Jr.
6-0, 180, G, Soph., Incarnate Word – RIDER

MAC
Michael Wynn
6-6, 210, G, Soph., Wake Forest – AKRON

Drew Lowder
6-0, 170, G, Fr., Holy Cross – EASTERN MICHIGAN

Dwight Wilson
6-8, 250, F, Jr., James Madison – OHIO

MEAC
KJ Simon
6-3, 190, G, Soph., Troy – BETHUNE-COOKMAN

Nojel Eastern
6-7, 225, G, Jr., Purdue – HOWARD

Isaac Suffren
6-4, 195, G, Soph., Lafayette – HOWARD

Trevor Moore
6-5, 190, G, Jr., Cincinnati – MORGAN STATE

De’Torrion Ware
6-4, 200, G, Soph., Jacksonville State – MORGAN STATE

Sharone Wright Jr.
6-5, 185, SG, Soph., Wake Forest – MORGAN STATE

J.J. Matthews
6-9, 235, F, Jr., Arkansas State – NORFOLK STATE

Blake Harris
6-3, 190, G, Jr., NC State – NORTH CAROLINA A&T

MISSOURI VALLEY

Samari Curtis
6-4, 190, G, Fr., Nebraska – EVANSVILLE

MOUNTAIN WEST
Isaiah Hill
6-0, 165, G, Fr., Tulsa – FRESNO STATE

Deon Stroud
6-5, 200, G, Fr., UTEP – FRESNO STATE

NORTHEAST CONFERENCE
Deandre Thomas
6-5, 200, G, Soph., Samford – MOUNT ST. MARY’S

Ashton Miller
6-5, 200, G, Fr., Duquesne – WAGNER

PAC-12
Jarred Hyder
6-3, 180, G, Fr., Fresno State – CALIFORNIA

Aaron Estrada
6-4, 210, G, Fr., Saint Peter’s – OREGON

L.J. Figueroa
6-6, 195, G, Jr., St. John’s – OREGON

Warith Alatishe
6-7, 190, F, Soph., Nicholls State – OREGON STATE

Cole Bajema
6-7, 175, F, Fr., Michigan – WASHINGTON

Erik Stevenson
6-4, 200, G, Soph., Wichita State – WASHINGTON

PATRIOT LEAGUE
Miles Latimer
6-3, 190, G, Soph., Stony Brook – BUCKNELL

SEC
Josh LeBlanc
6-7, 215, F, Soph., Georgetown – LSU

Shareef O’Neal
6-9, 220, F, RS Fr., UCLA – LSU

Issac McBride
6-1, 180, PG, Fr., Kansas – VANDERBILT

SOCON
David Sloan
6-0, 180, G, Jr., Kansas State – ETSU

Serrel Smith
6-4, 175, G, Soph., Maryland – ETSU

Cory Hightower
6-7, 215, F, Soph., Presbyterian – WESTERN CAROLINA

SUN BELT

Zack Bryant
6-2, 190, G, Jr., UAB – GEORGIA SOUTHERN

Terrence Lewis
6-6, 205, G, Jr., Iowa State – SOUTH ALABAMA

Howard Washington
6-3, 175, G, Jr., Syracuse – SOUTH ALABAMA

SWAC

Jeremiah Gambrell Jr.
6-2, 180, G, Fr., Western Kentucky – PRAIRIE VIEW A&M

WAC
Coreyoun Rushin
6-6, 200, F, Soph., Idaho State – CHICAGO STATE

Trevon Allfrey
6-7, 240, F, Fr., Seattle – DIXIE STATE

Mayan Kiir
6-9, 220, F, Jr., USF – NEW MEXICO STATE

Marcus Watson
6-6, 215, SG, Fr., Oklahoma State – NEW MEXICO STATE

WCC
Ahmed Ali
5-11, 170, G, Sr., Hawaii – PORTLAND

Matthew Van Komen
7-4, 240, C, Fr., Utah – SAINT MARY’S

Yavuz Gultekin
6-7, 205, F, Fr.. Texas A&M – SAN DIEGO


Denied

 


Nike Sibande
6-4, 185, G, Jr., Miami (Ohio) – PITTSBURGH (will appeal)

Justin Mazzulla
6-3, 195, G, Jr., George Washington – VERMONT

Jimmy Sotos
6-3, 195, G, Jr., Bucknell – OHIO STATE will appeal)

Antonio Pilipovic
6-7, 210, F, Sr., Drake – HIGH POINT

Devonaire Doutrive
6-5, 180, G, Soph., Arizona – BOISE STATE

Robert Allen
6-8, 200, F, Soph., Samford – OLE MISS

Jacob Tryon
6-11, 210, F, Jr., Portland – NEW MEXICO STATE

MORE: What’s the Scheduling Plan for College Basketball’s 32 D-1 Conferences?